Powrót do Wiadomości

CZYM JEST GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM?

tree canopy for sustainability

Jako istoty ludzkie mamy tendencję do myślenia o odpadach jako nieuniknionym produkcie ubocznym prowadzenia działalności gospodarczej i życia na planecie Ziemia. W gospodarce o obiegu zamkniętym jest inaczej…

Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?

Gospodarka o obiegu zamkniętym to gospodarka, w której nie ma odpadów.

Tradycyjne gospodarki są liniowe, z materiałami pobieranymi z Ziemi, przetwarzanymi na produkty, a te produkty ostatecznie wyrzucane.

W gospodarce o obiegu zamkniętym koncepcja odpadów została zaprojektowana, a materiały są wielokrotnie wykorzystywane w cyklu ciągłym.

W ten sposób gospodarki o obiegu zamkniętym stanowią mniejsze obciążenie dla ludzi i planety, co czyni je bardziej zrównoważonymi niż ich liniowe odpowiedniki.

Wyjaśniono gospodarkę o obiegu zamkniętym:

W obliczu kryzysu klimatycznego  i powszechnej utraty różnorodności biologicznej staje się oczywiste, że odpady nie są złem koniecznym, ale powstają w wyniku wyborów, których dokonujemy, w naszym życiu osobistym i w naszym biznesie.

Naszym celem jest zachęcenie społeczeństwa do przejścia na bardziej zrównoważone opcje w ramach ich wyborów stylu życia dla dobra naszego środowiska, a firmy mają ogromny wpływ na zachowanie ludzi.

Możemy zaprojektować go poza systemem. Musimy się tylko nauczyć, jak to zrobić.

Tu właśnie pojawia się gospodarka o obiegu zamkniętym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym opiera się na trzech zasadach, które są wplecione w projektowanie produktów. Są to:

  • Eliminacja odpadów i zanieczyszczeń;
  • Obieg produktów i materiałów w ich najwyższej wartości; i
  • Regenerująca przyroda.

Eliminacja odpadów i zanieczyszczeń

Nawet w 2022 r. wiele produktów dostępnych na rynku nie ma dalszej ścieżki, aby zapobiec wysłaniu ich na wysypisko lub spaleniu po użyciu. Nie można ich ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi  ani kompostować i są skutecznie zaprojektowane tak, aby były jednorazowe.

Traktując odpady jako wadę projektową, gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga, aby materiały ponownie weszły do gospodarki po zakończeniu ich użytkowania, albo poprzez konserwację, udostępnianie, ponowne wykorzystanie, naprawę, odnowienie, regenerację, albo – w ostateczności – recykling. Materiał organiczny można przekształcić w cenne składniki odżywcze poprzez procesy biologiczne, takie jak kompostowanie i fermentacja beztlenowa, i wykorzystać do regeneracji ziemi w celu uprawy większej ilości żywności lub materiałów odnawialnych, takich jak bawełna i drewno.

Obieg produktów i materiałów w ich najwyższej wartości

Utrzymywanie materiałów w użyciu – jako produkt lub, gdy nie można ich już używać, jako komponenty lub surowce – zapewnia, że ograniczone materiały są utrzymywane w gospodarce i poza środowiskiem, a także zachowują wartość produktów i materiałów, z których są wykonane.

Najskuteczniejszym sposobem zachowania wartości produktów jest utrzymanie ich w całości. Może to obejmować udzielenie użytkownikom dostępu do produktu, a nie jego posiadanie, ponowne użycie poprzez odsprzedaż lub cykle konserwacji, napraw i renowacji.

Gdy sam produkt nie może być już używany, jego komponenty mogą zostać zregenerowane lub rozbite na materiały, w których składują, i poddane recyklingowi.

Produkty okrągłe są projektowane z myślą o tych procesach i wykonane z materiałów, które można łatwo rozdzielić. Na przykład drewniane meble, które są łatwe w utrzymaniu i naprawie, łatwe do rozebrania, wykonane z modułowych komponentów, które można wymienić, i wykorzystują biodegradowalne kleje i farby.

Dowiedz się więcej o projektowaniu kołowym.

Regenerująca przyroda

Gospodarka o obiegu zamkniętym wykracza pozaskupienie się  na wyrządzaniu mniejszej szkody środowisku, ale zamiast tego podejmuje działania w celu jego aktywnej poprawy.

Przesunięcie punktu ciężkości z wydobycia surowców na ponowne wykorzystanie i regenerację wspiera naturalne procesy Ziemi i pozostawia więcej miejsca dla rozwoju natury.

Powrót materiałów biologicznych na ziemię odbudowuje zdrowe gleby, które pochłaniają, a nie uwalniają węgiel i są w stanie lepiej absorbować i zatrzymywać wodę, zmniejszając ryzyko powodzi i skutków susz. Rośliny mogą być uprawiane bez użycia pestycydów i nawozów syntetycznych oraz przy mniejszym zużyciu wody i paliw kopalnych.

Mniejsza ilość surowców syntetycznych znacznie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i umożliwia rozwój owadów zapylających i drobnoustrojów w glebie, co wraz z praktykami regeneracyjnej produkcji żywności, takimi jak agroleśnictwo (uprawa drzew wokół lub wśród upraw lub pastwisk), agroekologia (przywracanie kontroli nad łańcuchami pokarmowymi lokalnym społecznościom producentów) i rolnictwo konserwujące pomaga przywrócić naturalne ekosystemy i zwiększyć różnorodność biologiczną.

Co więcej, utrzymując produkty i materiały w użyciu, potrzeba mniej ziemi do pozyskiwania i uprawy surowców pierwotnych, co oznacza, że więcej można przywrócić naturze poprzez rewilding.

“W przyrodzie nie ma odpadów. Kiedy liść spada z drzewa, zasila las. Przez miliardy lat systemy naturalne regenerowały się. Odpady to wynalazek człowieka”.

FUNDACJA ELLEN MACARTHUR

Dlaczego gospodarka o obiegu zamkniętym jest ważna?

Gospodarki o obiegu zamkniętym są dobre dla biznesu, ludzi i środowiska. Są one odporne dzięki skupieniu się na przejściu na energię i materiały odnawialne, a nie na zużyciu ograniczonych zasobów. Wspierają również lokalne społeczności producentów, pomagając w eliminowaniu nierówności społecznych i budowaniu lepszego społeczeństwa globalnego.

“Gospodarka o obiegu zamkniętym daje nam narzędzia do wspólnego radzenia sobie ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej, przy jednoczesnym zaspokajaniu ważnych potrzeb społecznych. Daje nam to możliwość zwiększenia dobrobytu, miejsc pracy i odporności przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, odpadów i zanieczyszczeń. “

FUNDACJA ELLEN MACARTHUR

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym?

W gospodarce o obiegu zamkniętym wszyscy pracują razem, aby przynieść korzyści sobie nawzajem i planecie. Projektowanie naszego obecnego systemu take-make-waste wymaga wkładu przedsiębiorstw, rządów, organów regulacyjnych, organizacji charytatywnych, innowatorów, liderów myśli i indywidualnych obywateli, aby odpowiedzieć na kluczowe pytania: “Jak zarządzamy zasobami?” “Jak wytwarzamy i używamy produktów?” i “Co robimy z materiałami później?”

Jak mówi przysłowie: najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku. W tym przypadku jest to chęć zmiany.

Jeśli wszyscy chcemy, aby nastąpiła zmiana i jesteśmy gotowi współpracować, aby ją osiągnąć, możemy uczynić planetę lepszym miejscem do życia, gdzie każdy może się rozwijać.

Dowiedz się, jak dołączyć do gospodarki o obiegu zamkniętym: Bezpłatne zasoby Fundacji Ellen MacArthur.

Zrównoważone materiały opakowaniowe PALLITE®,  palety, podkładki warstwowe, skrzynie wysyłkowe, niestandardowe  wkładki ochronne,  wypełnianie pustych przestrzeni oraz nasze  rozwiązania do przechowywania w magazynie, w  tym półki i pojemniki do przechowywania PIX i PIX®® SLOT,  są wykonane z papieru z recyklingu i biodegradowalnego kleju PVA.  Tołatwy wybór dla przedsiębiorstw działających na rzecz  gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach opakowaniowych i naszych produktach, zadzwoń do nas.

WE HELP COMPANIES IMPROVE THEIR PICK EFFICIENCES, REDUCE WALK SEQUENCES AND INCREASE THEIR ROI. LET’S TALK TO SEE HOW WE CAN SUPPORT YOUR BUSINESS.

Najnowsze wiadomości

Zarejestruj się, aby otrzymywać aktualizacje naszych najnowszych wiadomości

Będziemy używać Twojego adresu e-mail wyłącznie do przekazywania najnowszych wiadomości i nie zalewamy Twojej skrzynki odbiorczej pocztą.

Newsletter Sign up